1000 ₺ Pandemi Destek Mesajlarına Dikkat!

Dolandırıcılık

Dolandırıcılık nedir ve bu mesleğin teknikleri nasıl telefonla dolandırıcılık şeklini almıştır? Bunun cevabı aslında basit. Dolandırıcılık mesleği, çok eski zamanlardan bu yana insanları manipüle ederek onların elinden haksız bir şekilde mal varlıklarının gasp ederek para kazanma mesleğidir. İnsanların eski dönemlerden bu yana kolay yoldan para kazanma isteği bu mesleğin gelişimine yol açmıştır. Zaman geçtikçe gelişen teknoloji ile birlikte dolandırıcılık teknikleri de gelişmiştir. Özellikle iletişim teknolojilerindeki gelişmeler dolandırıcılara tam da istedikleri gibi bir hareket alanı sağlamaktadır. Kendilerini eskiye göre çok daha iyi bir şekilde gizlemeyi başaran dolandırıcılar çok daha fazla insana kolayca ulaşabilmektedir. Dolandırıcıların eski zamanlardan bu yana kullandıkları teknolojik aletler büyük oranda değişse de aslında temelde amaç ve teknikleri aynıdır. Hedeflerindeki kişinin güvenini kazandıktan sonra ona ait olan mal varlıklarını kandırmaca yoluyla kendilerine aktarırlar. Bunu yapmanın en kolay yolu ise insanların ihtiyaç ve isteklerini hatta zorunda bulundukları durumları kullanmaktır.

Yeni Dolandırıcılık Şekilleri

Yardım mesajı, bunun son zamanlarda en sık karşılaştığımız şeklidir. Devlet kurumlarının ve bağımsız kuruluşların yaptıkları yardımları taklit eden dolandırıcılar bu şekilde birçok farklı kişiye mesaj atarak onlara yardım yapacaklarını iddia etmektedirler. Maalesef durumun farkında olmayan ve yardıma ihtiyacı bulunan bazı insanlarımız bu mesajlara inanmakta ve dolandırıcıların verdikleri talimatları uygulamaktadır. Bu talimatlar çoğu zaman da aslında dolandırıcılara para göndermek şeklindedir. Bu durumda hali hazırda yardıma muhtaç insanların paralarını almaktadırlar. Bu dolandırıcılık şeklinden korumamanın yolu ise oldukça basittir. Size gelen yardım mesajlarına iyice araştırmadan inanmamanız ve başvurmadığınız kuruluşlardan gelen yardımlara şüpheyle yaklaşmanız sizi bu dolandırıcılık taktiğinden koruyacaktır.

İnsanların son zamanlarda içlerinde bulundukları pandemi dolayısıyla yeni bir dolandırıcılık türü ortaya çıkmıştır. Dolandırıcıları aşı mesajı şeklinde geliştirdikleri bu yeni taktik, insanların aşıya olan ihtiyaçlarını kullanmaktadır. Aşı konusunda önceliklisiniz, aşı yaptırmalısınız vb. şekillerde gelen mesajlar aracılığıyla insanları ağlarına düşüren dolandırıcılar insanlara verdikleri talimatlar aracılığı ile insanları dolandırmaktadırlar. Virüsten korkan ve etrafa hastalık yaymaktan çekinen insanlar aşı söz konusu olduğunda bu duruma kolayca inanmaktadırlar. Bu durumun farkında olan dolandırıcıların son zamanlarda en sık başvurdukları yöntem bu yöntem olmuştur. Bu dolandırıcılık tekniğinden korunmanın tek yolu sağlık bakanlığından böyle türde mesajların gelmeyeceğinin bilincinde olmak ve bu mesajlara itibar etmemektir.

Ne yazık ki son zamanlarda insanların ihtiyaçlarını karşılamak yolunda yardıma ihtiyaç duymalarıyla bu telefonla dolandırıcılık mesajları artmıştır. Pandemi yardım, pandemi destek, ben aldım sen de 1000 TL yardım al mesajlarına inanmayın. Bu gibi mesajlar atarak insanların ihtiyaçlarını kendi çıkarlarına kullanan dolandırıcılara itibar etmeyin. Özellikle aşı sms mesajları şeklinde gelen mesajlar bu dönem boyunca sık sık karşımıza çıkacaktır. Bu gibi dolandırıcılık yöntemlerinin farkında olmak ve bu bilgileri çevremize anlatmak dolandırıcılıktan korunmanın en kolay yoludur. Lütfen dolandırıcılar konusunda çevrenizi bilinçlendiriniz.

https://www.enyeniweb.comhttps://www.enyeniweb.com